Vad krävs för att rädda den svenska järnvägen? 

4 Apr 2025 12:00 - 4 Apr 2025 13:30
Arenagruppen, Barnhusgatan 4 + digitalt
Under de senaste åren har det blivit allt mer uppenbart att det svenska järnvägsnätet är farligt eftersatt. En rad tillbud påminner om att underhållsskulden växer från månad till månad. Samtidigt uppstår trafikkaos och olyckor när godstransporter som borde ha skett på räls korkar igen vägarna.
Mer resurser måste investeras i att både rusta upp och bygga ut järnvägsnätet. Men räcker det med mer resurser? Kostnaderna för järnvägsunderhållet har ökat kraftigt, men antalet tågförseningar och olyckor har inte minskat. Vad krävs för att rädda den svenska järnvägen?
Välkommen på ett lunchseminarium med några av Sveriges ledande järnvägsexperter från forskning, fack, politik och journalistik.
Medverkande:
Bengt Jäderholm, tidigare stf generaldirektör vid Vägverket och bland annat författare till rapporterna Brister i järnvägsunderhållet och Tågen skall fram (för Seko Infranord)
Johnny Naderus, Seko Infranord.
Karin Svensson Smith, tidigare ordförande i riksdagens trafikutskott
Mats Wingborg, författare till rapporten 400 miljoner klimatsmarta resor – argument för en ny giv i järnvägspolitiken (Arena Idé 2025).
Vi bjuder på en klimatsmart lunchmacka.
Rapporten 400 miljoner klimatsmarta resor är en del av en serie rapporter om progressiv klimatomställning. Övriga rapporter: